Jak przestać być neurotykiem

Głos zabierze Andrew Salter, facet których uchodzi za twórcę tego co dziś nazywa się treningiem asertywności. Założenie jest proste – brak emocjonalnej szczerości (inhibicja) jest podstawą większości życiowych kłopotów. Ukrywanie albo udawanie zemści się ze wzmożoną siłą. Kolejne założenie – jesteśmy wynikiem warunkowania (programowania / tresowania). I tak jak Pawłow warunkował psy – Ty musisz prze-warunkować siebie. Oto rozwiązanie:

„Jesteś masochistą i twoje chęci poprawy nie będą szczere dopóki nie postanowisz być  bardziej sadystyczny. Masz być bezlitosny, agresywny i samolubny – i to celowo i to w stosunku do każdego. Niech uczuciowa szczerość stanie się podstawą twojego życia. Wprowadź tę zasadę natychmiast a złe wspomnienia znikną. Nie staraj się ich wypierać czy zapominać. Przewietrz swoje uczuciowe życie za pomocą radości sadyzmu. I wystrzegaj się współczucia – sobie i innym. Do diabła z innymi – szczególnie z twoimi przyjaciółmi! Dla każdego bądź tak samo szczery emocjonalnie. Nie staraj się nadrabiać dowcipem, o ile nie jest to zgodne z tym co właśnie czujesz. W przeciwnym wypadku robisz to tylko by zadowolić innych. Podkreślaj swoją wrogość. Do diabła z całym światem! To tylko masa złego warunkowania stojąca na drodze Twojego emocjonalnego wyzwolenia.

Ujściem dla twojego sadyzmu powinno być urabianie innych, nieprzyjazne nastawienie oraz bezwględność. Zapewni ci to władzę, szacunek i samokontrolę.

Jak przestać być neurotykiem

Złe wspomnienia, żale, chowanie urazy, wyimaginowane prześladowania są masochizmem – celowo narzuconym na siebie pokaraniem w celu wyciśnięcia przyjemności. Odtrutką jest – co oczywiste – sadyzm, czyli celowo narzucone na innych pokaranie w celu wyciśnięcia przyjemności. (…) energiczny atak jest najlepszą obroną przeciwko masochizmowi. Skoro chcesz być w stosunku do innych bezlitosnym i agresywnym, po co martwić się jakie wrażenie na nich wywołasz? Napluj na świat i osiągnij niezależność! Zajmij się podstawami! Świat to tylko pozory. Rób to, co się liczy. (…) wrogość jest wyzwoleniem i lekiem dla masochisty. Twoim największym życiowym darem jest umiejętność odczuwania. A twoją jedyną życiową misją jest budowanie odpowiednich nawyków emocjonalnych. Używaj emocjonalnego pejcza na wszystkich. Kłopoty czekają na tych, którzy obawiają się lub niechętnie krzywdzą innych.

Jednak introspekcja to za mało by utworzyć właściwe emocjonalne nawyki. Niezbędna jest praktyka w rzeczywistym świecie. Neurotyczność oznacza wewnętrzne wrzenie. Za każdym razem, gdy wpadasz w kłopoty oznacza to, że ignorujesz następującą trójcę:

 1. egoizm

 2. agresję

 3. sadyzm

Jakkolwiek brutalnie by to nie brzmiało, egoizm jest nam dużo bardziej wrodzony i naturalny niż wypieranie własnych potrzeb. Tak więc to sadyzm, a nie masochizm, jest dużo bardziej zdrowym elementem przystosowania do nieprzyjaznych okoliczności. Jednak celem terapii NIE JEST stworzenie sadystycznego Mr. Hyde’a. Celem jest dysinhibicja (odblokowanie) oziębłego, sentymentalnego dr. Jeckyll’a poprzez wlanie mu w żyły gorącej neandertalskiej krwi Mr. Hyde’a. Żrąca zasada neutralizuje żrący kwas.”

Źródło: Conditioned Reflex Therapy, wydana w 1949 roku. Dziś, w naszym neurotycznym, ciotowatym i poprawnym politycznie świecie takich książek już nie wydają. Bez dwóch zdań, Conditioned Reflex Therapy zaliczam do TOP5 moich ulubionych i najważniejszych książek.

Amen.

Najnowszy program „BEZWSTYD” już jest!
Zobacz zwiastun:

BEZWSTYD zapewni Ci 3 rzeczy:

 1. pozwoli Ci poznać Twojego najważniejszego wroga (a jest nim WSTYD!)
 2. pozwoli Ci go zrozumieć
 3. pokaże Ci jak go skutecznie i szybko pokonać

Tylko tyle i aż tyle. Pokaże Ci, krok po kroku, jak przejść ze wstydu do odwagi i wolności.

W programie:

 • Czym jest wstyd i jak urabiało Cię społeczeństwo
 • Dlaczego narcyzm i megalomania są zaletami i jak je pobudzać
 • Dlaczego wszyscy jesteśmy psami Pawłowa i jak to wykorzystać na swoją korzyść
 • Ofiary, męczennicy i inne pokurcze – co charakteryzuje ludzi o niskiej samoocenie
 • Perfekcyjnymi i nadwrażliwymi czyli o ludziach sparaliżowanych przed wstyd
 • COMING OUT ze wstydu czyli jak się wam nie podoba to wypierdalać
 • Dowiesz się jak brzmi mantra dająca wolność i jak uwodzić samego siebie głosem
 • Sprawdzimy jak zakochać się w samym sobie – ze wzajemnością
 • Powiem Ci czym jest radosny sadyzm czyli jak urabiać siebie i innych z uśmiechem na twarzy
 • a na końcu to wszystko zgrabnie i elegancko podsumujemy i
 • dostaniesz ode mnie słowa modlitwy, która to modlitwa pomoże Ci urwać światu dupę…

To jak? Skoro wciąż tu jesteś, to rozumiem ze zaczynamy?

MP3 100 minut, w moim wykonaniu, natychmiastowy dostęp do programu!

Zostaw komentarz

8 Comments Jak przestać być neurotykiem

 1. i 19 stycznia 2014 at 08:47

  W naszym neurotycznym, ciotowatym i poprawnym politycznie świecie jest jeszcze Josef Kirschner.
  Pozdrawiam!

  Reply
  1. Rafał Mazur 19 stycznia 2014 at 09:06

   Nie znam. Co polecasz? Dlaczego?

   Reply
 2. i 20 stycznia 2014 at 08:28

  Polecam:
  Zaczęłam od książek z lat 70 („Cel przez egoizm” & „8 dogmatów wywierania wpływu”), ale polecam te z lat późniejszych „Zwycięstwo bez walki”, „100 kroków do szczęścia” i „Biblię egoistów” (sądząc po formie Twoich wpisów ta może Ci szczególnie odpowiadać – rozdziały w formie wypunktowanych list).
  Trochę się powtarza.

  Dlatego:
  Egoizm, agresja i sadyzm :) Zero (auto)ciotowatości.

  Reply
  1. Rafał Mazur 20 stycznia 2014 at 11:49

   Dzięki. Najs łan :)

   Reply
 3. Konrad 12 lutego 2014 at 11:20

  Wczoraj przeczytałem ten wpis, od razu ściągnąłem ksiażkę Saltersa. Rafał – dziękuję! Przeczytałem już 2/3 „Conditioned Reflex Therapy” i żałuję,że wcześniej tej ksiązki nie znałem!
  Rewolucyjna dla mnie treść, bardzo praktyczne wskazówki (te 6 ćwiczeń!)…..

  Btw – bardzo lubię ten blog – bardzo dużo świetnej treści, często mało w Polsce znanej, o tematach czy autorach do których jest mały dostęp.

  Dzięki:)

  Reply
 4. Rafał Mazur 12 lutego 2014 at 12:15

  Książka jest świetna, fakt. A pomysł z blogiem był taki jak wspomniałeś – niszowe rzeczy które mają realną szansę na odegranie pozytywnej roli w życiu czytających. Zapraszam częściej.

  Rafał

  Reply
  1. Rafał Mazur 14 maja 2014 at 10:13

   Dzięki, zapraszam po więcej ;)

   Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.