Trzy poziomy uczenia się

Możesz umieć coś na 3 poziomach.

1) Poziom intelektualny: na tym poziomie „łapiesz to” umysłowo. Możesz to powtórzyć z pamięci, ale wciąż pozostaje to informacją. Jest to jedynie kolejna porcja informacji, ponieważ nie masz do niej w żadnym stopniu emocjonalnego podejścia. To pierwszy, najbardziej „prymitywny” poziom uczenia się – na poziomie przodomózgowia, czyli najmłodszej części Twojego mózgu.

2) Poziom emocjonalny: tu, jak się domyślasz, pojawia się emocjonalna więź z daną informacją. Zaczyna ona już coś dla Ciebie znaczyć, budzi uczucia. Staje się tak zazwyczaj w wyniku osobistych doświadczeń. Oznacza to, że stosujesz daną informację w życiu i zbierasz dzięki niej jakieś rezultaty. Używasz jej. To poziom środkowy – gdzie informacja dostała się do śródmózgowia.

3) Poziom fizyczny: to poziom, w którym informacja zostaje „wypalona” w Twoim ciele. Znasz ją dosłownie na poziomie fizycznym. Masz ją w pamięci mięśniowej oraz w jądrach podstawy mózgu. Tu dosłownie jesteś tym, co wiesz. To właśnie ten etap daje Ci płynność – nie musisz myśleć, analizować. Jesteś tym co robisz. To już poziom tyłomózgowia, najbardziej pierwotnej i ukrytej części mózgu.

Tym różni się uczenie, od uczenia się z angażowaniem i praktyką.

Rafał mazuR

Zostaw komentarz

2 Comments Trzy poziomy uczenia się

 1. KaBanos 5 maja 2012 at 21:16

  A czy wg Ciebie coś ma wpływ na to, na który poziom dana informacja trafi? Tylko ludzka „chęć”?

  Reply
  1. Rafał Mazur 6 maja 2012 at 16:00

   Tak, Ty masz wpływ. Praktykowanie oznacza, że trafi na emocjonalny i fizyczny. Dodatkowo, mózg najlepiej działa w ruchu, dlatego często np. na spacerze rozwiązujesz problemy, nad którymi głowisz się wcześniej godzinami. Więc być może (nie wiem tego) dobrze jest wiedzę powtarzać w ruchu. Nie uczyć się, ale powtarzać.

   Rafał

   Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.