Opór (największe hity)
’Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce’ – Opór
Dotychczas trafiłem tylko na dwie natchnione książki: 'The War of Art’ i 'Do The Work’ – obie autorstwa Stevena Pressfielda. O ile mi wiadomo, żadnej z nich nie przetłumaczono na polski. Nie wiem czemu, doprawdy.
O czym mówią? O tym jak zejść sobie z drogi i zacząć robić to, do czego jesteśmy powołani. Mały cytaty z 'The War of Art’:
„Większość z nas ma dwa życia. To które żyjemy, oraz to wewnętrzne, jeszcze nie przeżyte. Pomiędzy jednym a drugim stoi Opór.”
Pressfield mówi, że są to dwie niezależne pozycje, jednak dla mnie jest to na dobrą sprawę 1 książka.
Poniższy post stanowią moje notatki z 'Do The Work’ – książki dla ludzi, którzy chcą zacząć i skończyć jakiś projekt.
„Na polu Ja stoi rycerz i smok. Ty jesteś rycerzem. Smok jest oporem”.
Opór przejawia się jako:
* strach
* auto-sabotaż
* odwlekanie
* wątpienie w siebie
oraz parę innych demonów
Opór pojawia się zawsze kiedy:
* chcesz dokonać czegoś, co odrzuca natychmiastową gratyfikację (nagrodzenie) w zamian za rozwój, poprawę zdrowia czy prawości w dalszej perspektywie czasu
lub innymi słowy, kiedy chcesz zrobić coś, co wywodzi się z Twojego wyższego – a nie niższego – Ja. Opór pojawia się wtedy, kiedy chcesz być kimś więcej i robić to, co robić należy.
Każdy tego typu czyn automatycznie spowoduje pojawienie się Oporu.
Cechy Oporu:
* Niewidoczny: nie możesz go zobaczyć, usłyszeć, dotknąć czy powąchać. Za to możesz go POCZUĆ
* Zdradziecki: powie Ci absolutnie wszystko by odciągnąć Cię od zrobienia tego, co należy – okłamie, sfabrykuje, sfałszuje, uwiedzie, styranizuje, wyperswaduje. Potrafi przybierać różne formy, nie ma sumienia, zawsze kłamie i zawsze wciska Ci kit
* Bezosobowy: nie wie kim jesteś i ma to gdzieś. Jest siłą natury i działa obiektywnie – tak jak deszcz. To nic osobistego
* Nieomylny: zawsze wskazuje prawdziwą północ. Użyj go jako kompasu – zasada jest prosta: im ważniejsze jest dla ewolucji Twojej duszy to co chcesz zrobić , tym większy Opór będziesz odczuwać
* Uniwersalny: odczuwa go każdy
* Nigdy nie śpi: strach nigdy nie znika, każdego ranka podejmujesz walkę od początku
* Jest śmiertelnie poważny: celem Oporu NIE jest zranić czy obezwładnić. Celem Oporu jest Cię zabić – i celuje w samo epicentrum Twojego istnienia: w geniusz, w duszę, w dar, który posiadasz. To wojna na śmierć i życie.
Jako twórca własnego życia masz 3 wrogów:
1) Opór
2) Racjonalne myślenie
3) Przyjaciół i rodzinę
Opór omówiliśmy.
Racjonalne myślenie: najgorszy wróg #2. Racjonalne myślenie wywodzi się zawsze z Ego. Masz myśleć z „Ja” (from Self) a nie z Ego.
Pamiętaj o powiedzeniu „Zaufaj zupie” (Chodzi o Siłę Wyższą, Zupę Kwantową) – odpuść potrzebę kontrolowania. Procesu tworzenia nie możesz kontrolować w pełni. Im głębszych pokładów sięgasz, tym lepsze wyniki osiągniesz.
Przyjaciele i rodzina: oni Cię znają i wiedzą jaki jesteś. Często sporo zainwestowali w to by stan taki utrzymać.
Tak więc masz 3 wrogów oraz aż 6 sprzymierzeńców:
Twoi sprzymierzeńcy:
1) Głupota
2) Upór
3) Ślepa wiara
4) Pasja
5) Wsparcie
6) Przyjaciele i rodzina
Ad 1) Bądź Głupi:
Ignorancja i arogancja są Twoimi największymi sprzymierzeńcami. Musisz być na tyle „bez pojęcia” by nie zdawać sobie sprawy na co się porywasz i na tyle zadufany, by wierzyć, że Tobie się uda. Jak taki stan umysłu osiągnąć? Będąc głupim i nie pozwalając sobie na myślenie (część dotycząca tego co oznacza „nie myśleć” zostanie wyjaśniona później)
Dziecko, geniusz i szaleniec nie mają problemu z uwierzeniem w to co niewiarygodne.
Nie myśl. Działaj. Poprawisz później.
2) Upór:
Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić gdy już coś zaczniesz, to przestać. Użyj starego, dobrego zaciekłego uporu. Żadnego odpuszczania.
3) Ślepa wiara:
Ślepa wiara to duchowy element kreacji. Twoim najbardziej potężnym sprzymierzeńcem jest wiara w to, czego (jeszcze) nie można zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, posmakować ani poczuć. Zadaniem Oporu jest tę wiarę zniszczyć.
Ćwiczenie: wyobraź sobie pudełko z przykrywką. Weź je do ręki. Otwórz – co jest w środku? Chodzi o to, żeby zawsze coś było w środku. Niezależnie od tego ile razy je otworzysz – coś ma być w środku.
„Mam niezachwianą wiarę w to, że w pudełku zawsze coś będzie”.
4) Pasja:
Strach podkopuje korzenie pasji. Pokonaj strach a odkryjesz w sobie niekończące się zasoby pasji.
5) Wsparcie:
Opór jest cieniem. Wsparcie jest słońcem.
6) Przyjaciele i rodzina:
Tak naprawdę liczą się tylko dwie rzeczy:
* to co robisz
* to dla kogo to robisz
POCZĄTEK:
Zacznij nim będziesz gotowy. Nie przygotowuj się. Rozpocznij.
Pamiętaj: Twoim wrogiem nie jest brak przygotowania, tylko Opór, Twój jazgoczący umysł, który produkuje wymówki, alibi, usprawiedliwienia i milion innych powodów, dla których * nie możesz * nie powinieneś * nie zrobisz tego, o czym wiesz, że zrobić powinieneś
Dieta informacyjna: wolno Ci przeczytać tylko 3 książki z danego zakresu. Żadnego podkreślania, zaznaczania, przemyślenia czy omawiania. Pozwól swojej podświadomości wykonać pracę.
Dwie Zasady:
1) Bądź prymitywny – każda kreacja jest procesem prymitywnym. Koncepcje pojawiają się na poziomie pierwotnym.
Lepiej być prymitywnym niż wysublimowanym.
Lepiej być głupim niż bystrym.
Szpital może być miejscem sterylnym i zaawansowanym technicznie, ale każdy poród odbywa się zawsze w chaosie, bólu i krwi.
2) Celuj w gwiazdy – jeśli chcesz nadzwyczajnych wyników, nie możesz stosować maluczkich metod. Zacznij grać z pozycji siły.
Zdyscyplinuj się, by Twój szkic Twojego projektu zmieścił się na kartce A4. To może być powieść czy pomysł na biznes, ale masz to zmieścić na 1 stronie.
Pracuj w oparciu o instynkt:
* Podoba Ci się Twój pomysł?
* Masz dobre przeczucie?
* Jesteś gotów dla niego krwawić?
ZACZNIJ od KOŃCA. To tajemnica pisarzy i scenarzystów. Zacznij od tyłu. Rozpocznij końcem. Zastanów się dokąd ten projekt prowadzi. Odkryj stan emocjonalny, który chcesz wywołać.
Jak odkryć dokąd chcesz poprowadzić?
Odpowiadając na pytanie: O CO W TYM CHODZI?
O co chodzi w tym co chcesz zrobić? Kiedy dowiesz się o co chodzi, poznasz stan emocjonalny do jaki może wywołać. A kiedy poznasz stan – poznasz kroki.
Kolejność realizacji projektu jest taka:
KONIEC – POCZĄTEK – ŚRODEK
Zaczynasz z wizją końca. Potem wymyślasz początek. Potem łączysz te dwa punkty.
Co oznacza „nie myśl”? Oznacza – nie słuchaj jazgotu. Nie słuchaj tego, co buddyści nazywają „małpim umysłem”. Bo to nie są myśli. To Opór.
Jazgot to:
* głosy Twoich rodziców, mających jak najlepsze intencje chronienia Cię i zapewnienia bezpieczeństwa
* głosy Twoich nauczycieli, którzy próbują uczynić z Ciebie członka społeczeństwa przestrzegającego zasady współżycia
* Twoi przyjaciele, którzy chcą Cię ukształtować na podobieństwo swoje i nakłonić do stosowania zasad hierarchii stadnej
Jazgot to Opór. To „Jest jak jest”. To próba bycia kopią innych.
Na koniec – pamiętaj 3 mantry:
1) Bądź prymitywny
2) Zaufaj zupie
3) Celuj w gwiazdy
oraz pamiętaj o
4) Przygotuj się na Opór.
Koniec cz. I
Rafał mazuR
-
2 kwietnia, 2021 o 22:52
Po przeczytaniu tych kilku słów, wszystko stało się jasne.
Odkąd pamiętam nie podobały mi się tatuaże i wywoływały we mnie niesmak. Najzabawniejsze jest …. od 5 lat sama je wykonuję, choć nie mam na swoim ciele ani jednego. Każdy klient na mój widok i informacje, że ich nie mam, otwiera oczy, no bo jak to. Ja odpowiadam krotko. To jest właśnie moja wizytówka. Nie jestem każdy i nie robię jak wszyscy.
Dla mnie magia tkwi w samym ich procesie wizji i ich tworzenia, od początku, po sam koniec.
Pozdrawiam i czekam na więcej.
Dodaj komentarz