Jak przestać być neurotykiem

Wpis opublikowany 18 stycznia, 2014

Głos zabierze Andrew Salter, facet których uchodzi za twórcę tego co dziś nazywa się treningiem asertywności. Założenie jest proste – brak emocjonalnej szczerości (inhibicja) jest podstawą większości życiowych kłopotów. Ukrywanie albo udawanie zemści się ze wzmożoną siłą. Kolejne założenie – jesteśmy wynikiem warunkowania (programowania / tresowania). I tak jak Pawłow warunkował psy – Ty musisz prze-warunkować siebie. Oto rozwiązanie:

„Jesteś masochistą i twoje chęci poprawy nie będą szczere dopóki nie postanowisz być  bardziej sadystyczny. Masz być bezlitosny, agresywny i samolubny – i to celowo i to w stosunku do każdego. Niech uczuciowa szczerość stanie się podstawą twojego życia. Wprowadź tę zasadę natychmiast a złe wspomnienia znikną. Nie staraj się ich wypierać czy zapominać. Przewietrz swoje uczuciowe życie za pomocą radości sadyzmu. I wystrzegaj się współczucia – sobie i innym. Do diabła z innymi – szczególnie z twoimi przyjaciółmi! Dla każdego bądź tak samo szczery emocjonalnie. Nie staraj się nadrabiać dowcipem, o ile nie jest to zgodne z tym co właśnie czujesz. W przeciwnym wypadku robisz to tylko by zadowolić innych. Podkreślaj swoją wrogość. Do diabła z całym światem! To tylko masa złego warunkowania stojąca na drodze Twojego emocjonalnego wyzwolenia.

Ujściem dla twojego sadyzmu powinno być urabianie innych, nieprzyjazne nastawienie oraz bezwględność. Zapewni ci to władzę, szacunek i samokontrolę.

Jak przestać być neurotykiem

Złe wspomnienia, żale, chowanie urazy, wyimaginowane prześladowania są masochizmem – celowo narzuconym na siebie pokaraniem w celu wyciśnięcia przyjemności. Odtrutką jest – co oczywiste – sadyzm, czyli celowo narzucone na innych pokaranie w celu wyciśnięcia przyjemności. (…) energiczny atak jest najlepszą obroną przeciwko masochizmowi. Skoro chcesz być w stosunku do innych bezlitosnym i agresywnym, po co martwić się jakie wrażenie na nich wywołasz? Napluj na świat i osiągnij niezależność! Zajmij się podstawami! Świat to tylko pozory. Rób to, co się liczy. (…) wrogość jest wyzwoleniem i lekiem dla masochisty. Twoim największym życiowym darem jest umiejętność odczuwania. A twoją jedyną życiową misją jest budowanie odpowiednich nawyków emocjonalnych. Używaj emocjonalnego pejcza na wszystkich. Kłopoty czekają na tych, którzy obawiają się lub niechętnie krzywdzą innych.

Jednak introspekcja to za mało by utworzyć właściwe emocjonalne nawyki. Niezbędna jest praktyka w rzeczywistym świecie. Neurotyczność oznacza wewnętrzne wrzenie. Za każdym razem, gdy wpadasz w kłopoty oznacza to, że ignorujesz następującą trójcę:

 1. egoizm

 2. agresję

 3. sadyzm

Jakkolwiek brutalnie by to nie brzmiało, egoizm jest nam dużo bardziej wrodzony i naturalny niż wypieranie własnych potrzeb. Tak więc to sadyzm, a nie masochizm, jest dużo bardziej zdrowym elementem przystosowania do nieprzyjaznych okoliczności. Jednak celem terapii NIE JEST stworzenie sadystycznego Mr. Hyde’a. Celem jest dysinhibicja (odblokowanie) oziębłego, sentymentalnego dr. Jeckyll’a poprzez wlanie mu w żyły gorącej neandertalskiej krwi Mr. Hyde’a. Żrąca zasada neutralizuje żrący kwas.”

Źródło: Conditioned Reflex Therapy, wydana w 1949 roku. Dziś, w naszym neurotycznym, ciotowatym i poprawnym politycznie świecie takich książek już nie wydają. Bez dwóch zdań, Conditioned Reflex Therapy zaliczam do TOP5 moich ulubionych i najważniejszych książek.

Amen.

TO CO UKRYTE, W KOŃCU STAŁO SIĘ JAWNE…
Poznaj metody, które dają siłę najlepszym

Ten program da Ci:

 • POCZUCIE MOCY
 • POCZUCIE KONTROLI
 • POCZUCIE SKUTECZNOŚCI

W CAŁOŚCI oparty o sprawdzone w praktyce metody
najlepszych mentalnych trenerów na świecie!

Dowiesz się jak:

 • Określić swoją życiową FILOZOFIĘ
 • Przełożyć tę filozofię na Twoją MISJĘ
 • Rozbić tę misję na działające PROCESY
 • Przełożyć te procesy na Twoje ZWYCIĘSTWA

Najważniejsze korzyści wynikające z PANUJ & POSIADAJ:

 • WIĘCEJ PEWNOŚCI
 • mniej zagubienia
 • WIĘCEJ ZAUFANIA
 • mniej stresowania
 • WIĘCEJ WYGRYWANIA
 • mniej sabotowania

UWAGA – NIE KUPUJ jeśli nie masz zamiaru pracować nad sobą!

PANUJ & POSIADAJ to 121 minut nagrania + PDF z pełną transkrypcją

TO MÓJ NAJWAŻNIEJSZY I NAJSKUTECZNIEJSZY PROGRAM

 • Komentarze

 • i

  19 stycznia, 2014 o 8:47 am Odpowiedz

  W naszym neurotycznym, ciotowatym i poprawnym politycznie świecie jest jeszcze Josef Kirschner.
  Pozdrawiam!

  • Rafał Mazur

   19 stycznia, 2014 o 9:06 am Odpowiedz

   Nie znam. Co polecasz? Dlaczego?

 • i

  20 stycznia, 2014 o 8:28 am Odpowiedz

  Polecam:
  Zaczęłam od książek z lat 70 („Cel przez egoizm” & „8 dogmatów wywierania wpływu”), ale polecam te z lat późniejszych „Zwycięstwo bez walki”, „100 kroków do szczęścia” i „Biblię egoistów” (sądząc po formie Twoich wpisów ta może Ci szczególnie odpowiadać – rozdziały w formie wypunktowanych list).
  Trochę się powtarza.

  Dlatego:
  Egoizm, agresja i sadyzm 🙂 Zero (auto)ciotowatości.

  • Rafał Mazur

   20 stycznia, 2014 o 11:49 am Odpowiedz

   Dzięki. Najs łan 🙂

 • Konrad

  12 lutego, 2014 o 11:20 am Odpowiedz

  Wczoraj przeczytałem ten wpis, od razu ściągnąłem ksiażkę Saltersa. Rafał – dziękuję! Przeczytałem już 2/3 „Conditioned Reflex Therapy” i żałuję,że wcześniej tej ksiązki nie znałem!
  Rewolucyjna dla mnie treść, bardzo praktyczne wskazówki (te 6 ćwiczeń!)…..

  Btw – bardzo lubię ten blog – bardzo dużo świetnej treści, często mało w Polsce znanej, o tematach czy autorach do których jest mały dostęp.

  Dzięki:)

 • Rafał Mazur

  12 lutego, 2014 o 12:15 pm Odpowiedz

  Książka jest świetna, fakt. A pomysł z blogiem był taki jak wspomniałeś – niszowe rzeczy które mają realną szansę na odegranie pozytywnej roli w życiu czytających. Zapraszam częściej.

  Rafał

 • Aim

  14 maja, 2014 o 9:58 am Odpowiedz

  Rewelacyjny blog 🙂

  Odnosnie wpisu – linku poniżej rozpisane ćwiczenia z „Conditioned Reflex Therapy”

  http://www.rsdnation.com/node/170954

  • Rafał Mazur

   14 maja, 2014 o 10:13 am Odpowiedz

   Dzięki, zapraszam po więcej 😉

Dodaj komentarz

Regulamin | Polityka Prywatności

Copyrights 2022 © Rafał Mazur; Powered by Azantic