O ludziach i zasobach

Wpis opublikowany 18 marca, 2012

Na świecie mamy 3 typy ludzi:

1) Ci którzy sprawiają, że rzeczy się dzieją
2) Ci którzy się przyglądają, gdy rzeczy się dzieją
3) Ci z którymi rzeczy się dzieją

Innym słowem – są tacy którzy prowadzą, tacy którzy schodzą z drogi i tacy, którzy idą za innymi.

Oczywiście większość ludzi jest w grupie 3 i grupie 2. Zaryzykuję stwierdzenie (przyjaciół ono mi nie przysporzy, ale ich nie szukam), że każdy jest tam, gdzie chce być i gdzie mu wygodnie.

Ludzi w grupy 1 – zazwyczaj – dobrze zarządzają najważniejszymi zasobami. Oto one:

1) Czas – nie da się go zrobić i na dobrą sprawę nie da się nim zarządzać. Każdy – niezależnie od statusu, wykształcenia czy szerokości geograficznej ma 24 godziny w trakcie doby. I nikt nie będzie miał więcej. Umiejętność właściwego wykorzystywania czasu jest krytyczna.

2) Energia – zasoby jej są ograniczone i szybko się wyczerpują. Wiąże się bezpośrednio z czasem. Inwestujesz swoją energię czy ją marnujesz?

3) Koszt alternatywny – to ciekawe. Pojęcie kosztu alternatywnego zna każda bogata osoba. Nie zna go żadna biedna. Koszt alternatywny jest to wartość najlepszej z możliwych korzyści, utraconej w wyniku dokonanego wyboru. Jeśli 100 tyś oszczędności zainwestujesz w spółkę ABC to oznacza, że nie zainwestujesz ich we wszystkie inne spółki i opcje. Jeśli ABC daje szansę na zwrot 20%, ale spółka XYZ daję szansę na zwrot 50% – to znaczy, że zyskasz „tylko” 20% a nie 50 – czyli jesteś 30% w plecy.

Jak myślisz, jaki jest koszt alternatywny bycia w grupie 3 i 2?

Rafał mazuR

  • Komentarze

Dodaj komentarz

Regulamin | Polityka Prywatności

Copyrights 2022 © Rafał Mazur; Powered by Azantic