O osiągnięciach i o przeszkodach

Cele osobiste sprowadzają się niemal zawsze do dwóch liter „Z”:

1) Zrobić coś
2) Zostać kimś

Na drodze do osiągnięcia tych dwóch literek „Z” leżą ich dwaj najwięksi wrogowie – dwie litery „P”:

1) Prokrastynacja
2) Perfekcjonizm

Prokrastynacja to odwlekanie, przekładanie czegoś na później. Jak mawia barwnie współtwórca NLP Richard Bandler: „odkładasz coś i czekasz, czekasz, czekasz a potem umierasz”.

Perfekcjonizm może wydawać się wręcz zaletą. Ale nią nie jest. Jest bardziej zawoalowaną i ukrytą formą prokrastynacji. To przykład gonienia za wiatrakami. Zamiast stosować iterację w drodze, perfekcjonista uważa, że wszystko musi być idealne już za pierwszym razem.

Oba „P” sprowadzają się do strachu przed niepowodzeniem i/lub do strachu przed sukcesem. Strach przed niepowodzeniem / sukcesem sprowadza się do strachu przed oceną oraz nieznanym.

To powoduje konflikt – część mózgu chce coś osiągnąć, część mózgu boi się konsekwencji. W siłowej walce tych dwóch żywiołów wygrywa niemal zawsze strach.

Rafał mazuR

 

  • Piotr

    25 listopada, 2014 o 22:12 Odpowiedz

    Świetnie o tym pisze Neil Fiore w „Nawyku samodyscypliny”, gdzie samodyscyplina = zwycięstwo nad odkładaniem działania = zwycięstwo nad perfekcjonizmem. W sumie to perfekcjonizm jest podszytą strachem próbą kontrolowania rezultatów (Zero Zaufania Zupie – 3Z;)), a ich się kontrolować nie da.

  • Jerzy

    20 lipca, 2020 o 16:07 Odpowiedz

    Panie Rafale, chcialbym uslyszec wiecej o perfekcjonizmie i o strachu przed sukcesem, gdyz mocno doskiera mi ten problem.

Dodaj komentarz

Regulamin | Polityka Prywatności


Copyrights 2024 © Rafał Mazur; Powered by Azantic