O tym, że głupota, bieda i słabość są wieczne

I nie dość, że są wieczne, dodatkowo nie można nic z nimi zrobić.

Fascynuje mnie poznawanie mechanizmów funkcjonowania rzeczywistości w której żyjemy. Jednym z najbardziej przydatnych modeli jest Zasada 80/20. Mówi ona o braku symetrii – 20% klientów generuje 80% zysków danej firmy (swoją drogą, prowadzę teraz konsultacje w firmie, w której 1 rodzaj usługi – a usług tych jest około 20 – generuje równo 80% całego dochodu), 20% sportowców zdobywa 80% wszystkich medali, 20% książki stanowi 80% jej treści, 20% kierowców powoduje 80% wypadków…

To oczywiście nie musi być równo 20-80. Może być 70-30 lub 90-10. Nie zmienia to faktu, że pokazuje ona niesymetryczność pod tytułem: niewielka ilość przyczyn powoduje większość skutków.

To świetna zasada, która pozwala znaleźć dźwignie we wszystkim co robisz. Oznacza ona również, że 20% ludzi posiada 80% wszystkich zasobów, lub mówiąc inaczej, 80% społeczeństwa ma tylko 20% tego, co jest do zdobycia.

Mało kto jednak wie, że wewnątrz zasady 80/20 jest również zasada 80/20. Poniżej znajdują się statystyki dotyczące pieniędzy – ale odnoszą się one do KAŻDEGO aspektu życia ludzi w krajach o gospodarce wolnorynkowej.

1-4-15-60-20

1% ludzi to super-gwiazdy w tym co robią. To ci, którzy są na samej górze łańcucha pokarmowego. Mają wszystko czego chcą – a nawet więcej.
4% ludzi to ci, którzy radzą sobie świetnie. Mają wszystko czego chcą i co zaplanowali.
15% to ci, którzy radzą sobie bardzo dobrze lub dobrze.

W skrócie – 1+4+15 = 20% ludzi, którzy sobie radzą i nie są od nikogo/niczego zależni.

60% ludzi radzi sobie słabo lub marnie. To są ludzie, którzy są zależni od pomocy z zewnątrz – państwo, firmy typu Amber Gold „gwarantujące” szybki zysk na zasadzie – my zrobimy to za ciebie.
20% ludzi to ostatnia grupa, która niezależnie od okoliczności nie radzi sobie wcale i nie radzi sobie nigdy. Mówiąc bardziej obrazowo – niezależnie od tego co się dzieje, ludzie ci są zawsze w głębokiej d*pie. Są w pełni uzależnieni od pomocy z zewnątrz.

Według tej zasady rozkłada się w krajach wolnorynkowych kasa i majątki. Statystyki te nie zmieniły się przez ostatnie 60 lat i nigdy się nie zmienią. Były próby „walki z biedą” poprzez zabieranie górnym 5% i oddawaniu tych pieniędzy dolnym 20%. Jaki efekt? Po kilku latach całe pieniądze wróciły ponownie na górę. Z nadwyżką.

Dlaczego? Dlatego (jak głęboko wierzę), że ludzi nie da się zmienić. Ludzie mogą – rzadko to robią – zmienić samych siebie, nie zmienia to faktu, że 20% będzie sobie radziło a 80% będzie mniejszymi lub większymi nieudacznikami. Niezależnie od okoliczności czy dobrej woli.

Żadna interwencja państwa nie zmieni tego, że 80% ludzi będzie inwestowało głupio tracąc pieniądze na mechanizmach typu „wzbogać się szybko bez ryzyka”. Mimo tego, że wszystkie przeszkody na drodze to niezależności finansowej zostały obniżone do rekordowo niskich poziomów. Nie trzeba już nawet chodzić do biblioteki. Nawet nie trzeba niczego kupować. Można za darmo ściągnąć z Internetu książki, programy audio czy seminaria. Można za darmo przeczytać o tym, że największy inwestor naszych czasów, Warren Buffett ma prostą zasadę – nie inwestuje nigdy w to, czego nie rozumie.

Za parę lat pojawi się nowy Amber Gold i nowy Plichta – i znowu umoczy na tym 80% ludzi, którzy umoczyli teraz. Znowu będzie szukanie winnych – będzie winne państwo, rząd i instytucje. Odpowiedzialności własnej – brak.

Jedynym znanym mi sposobem by przenieść się z dolnych 80% do górnych 20 jest po pierwsze świadomość tych statystyk a po drugie wzięcie odpowiedzialności za to, gdzie się jest i zapłacenie ceny za przeprowadzkę.

Nie ma dziś żadnego usprawiedliwienia dla „nie wiedziałem”. Dostęp do najlepszych informacji ma każdy, kto zada sobie trud. Nie zmienia to faktu, że ci, którzy stracili swoje oszczędności, zamiast czytać o finansach i metodach inwestorów oglądali w tym czasie „Taniec z gwiazdami” czy inne „Mam talent”.

Jak mówi wesołe powiedzonko:

„Każdy chce trafić do nieba, ale nie każdy ma ochotę przeczytać Biblię od deski to deski…”

Rafał mazuR

 

  • Wiem co widzę

    27 grudnia, 2014 o 15:45 Odpowiedz

    Sama prawda i jeszcze raz prawda.

Dodaj komentarz

Regulamin | Polityka Prywatności


Copyrights 2024 © Rafał Mazur; Powered by Azantic