Jaka jest recepta dla wszystkich tych, którzy chcą coś stworzyć, chcą zrobić coś kreatywnego i innowacyjnego ale nie wiedzą jak?

Na początku krótka historyjka. Joseph Campbell był największym znawcą mitologii na świecie, przy okazji płodnym pisarzem, który ma na koncie kilkadziesiąt pozycji. Któregoś dnia podszedł do niego początkujący pisarz, by spytać się jak poradzić sobie z “pisarską blokadą”, czyli – ujmując rzecz obrazowo – z twórczą impotencją. Campbell odpowiedział mu:

“Pisarska blokada jest wynikiem zbyt dużej ilości głowy. Obetnij sobie głowę. Pegaz, poezja, zostały zrodzone po tym, jak Meduzie obcięto głowę. Podczas pisania musisz być lekkomyślny i brawurowy. Bądź szalony do poziomu na który pozwala ci twoje sumienie”

Pegaz jest symbolem natchnienia poetyckiego. Zrodził się – według mitu – z kropli krwi po obcięciu głowy Meduzie. Wzrok Meduzy zamieniał ludzi w kamień. Zauważasz lekką metaforę, kochanie?

To co powiedział Campbell odnośnie pisarskiej blokady sprawdza się również w innych dziedzinach. Jest to forma pokonania tego, co Pressfield nazywa Oporem. Campbell mówi “obetnij sobie głowę”, Pressfield zaleca “bądź głupi”. Wynik jest ten sam.

Jeśli czujesz wewnętrzny opór przed zrobieniem tego co słuszne, pożyteczne i wyższe – obetnij sobie łeb. Przestań analizować (nadmiar analizy prowadzi do paraliżu), przestać kupować swoja własne kłamstwa (oszukiwanie samego siebie jest wyjątkowo łatwe i skuteczne plus potrafi zacierać swoje własne ślady), przestań słuchać wewnętrznego jazgotu. Spojrzenie Meduzie w oczy zamieni cię w kamień…

Wróć do bycia dzieckiem. Połącz odwagę z ignorancją i naiwnością.

Jeśli znasz film Niepokonani (The Way Back) to wiesz o czym mówię. Nigdy by się nie zdecydowali wiedząc ile i przez co będą musieli przejść. Zamiast analizować obcięli sobie łby i stawiali stopę przed stopą póki starczało sił.

PS – pomogą Ci te notatki z ‘Do The Work’ Pressfielda

Opór (największe hity)
Opór (największe hity 2)

Rafał mazuR

 

WYBIERZ PROGRAMY DLA SIEBIE

Pin It on Pinterest

0