Postanowienie noworoczne – nie bądź odpadem

Wpis opublikowany 30 grudnia, 2011

Z serii Postanowienia Noworoczne (to takie, które podejmujesz po pijaku albo na kacu by pochwalić się później znajomym i nic z nich nie zrealizować).

Zaprawdę powiadam wam – zasada tego postanowienia jest prosta:

Swoimi czynami tworzysz albo wartość albo odpad. To jest aż tak bardzo czarno-białe. Albo to co robisz jest wartościowe – dla Ciebie i/lub dla innych – albo jest gówno warte. Jeśli jest gówno warte, produkujesz odpady, śmiecisz. Szkodzisz sobie, szkodzisz innym.

Wartościowe jest to, co sprawia, że stajesz się lepszym, bardziej kompletnym, wyższym, spełnionym. Zyskujesz na tym Ty, zyskują na tym inni – pomagasz im, że można, że się da. Mamy wielu, którzy mówią co robić należy. Nie mamy wielu, którzy pokazują to na sobie.

Tak więc moje życzenia – i wiecznie aktualne postanowienie noworoczne – brzmią:

Twórz wartość, nie twórz odpadów.

(Zanim pojawią się pytania: 'ale Panie Zenu Jaskiniowca, jak?’ (p)odpowiadam – zanim podejmiesz decyzje by coś zrobić albo czegoś nie robić zadaj sobie pytanie: tworzę wartość czy odpad? Będę się z tym / po tym czuć lepiej czy gorzej? Prowadzi to do rozwoju i mojego celu czy to tylko emocjonalne gierki ego?

W skrócie – jeśli masz wątpliwości sprawdź swoje intencje. Oraz wyobraź sobie wynik. W NLP nazywa się to ekologią – dobre rozwiązania to czyste rozwiązania – nie twórz wokół siebie syfu!)

Rafał mazuR

Dodaj komentarz

Regulamin | Polityka Prywatności


Copyrights 2022 © Rafał Mazur; Powered by Azantic