PrzedPoWiększość z tych, którzy zaczynają to teraz czytać może od razu sobie odpuścić. Z paru powodów. Po pierwsze to nie będzie tekst pod tytułem “poczuj się dobrze”. Jeśli szukasz współczucia i zrozumienia, poszukaj gdzie indziej.

Po drugie, nie będzie tu rozpisanego żadnego menu ani podanej magicznej metody. Odchudzanie i utrzymywanie wagi sprowadza się do biochemii i fizjologii – a w tych tematach nie da się wymyślać zbyt wiele nowego. Choć codziennie pojawia się kolejny, nowy pajac, twierdzący, że jednak można.

Po trzecie, celem tego tekstu jest Tobą wstrząsnąć – nie pogłaskać. Niczego nie sprzedaję, niczego nie oferuję – i będę pisał dokładnie tak jak czuję i co myślę. Potrzebujesz kopa, bo…

Masz nadwagę, bo jesteś słaby – to pierwsze założenie. Nie powinno się tak pisać, wiem, lepiej robić “transfer odpowiedzialności”. Nigdy nie mów, że to ich wina – to jedna z podstawowych zasad sprzedaży i marketingu (znam je, bo się marketingiem i sprzedażą zajmuję). Na czym polega Twoja słabość? Generalnie – na braku dyscypliny i ignorancji. I ja wiem, że w obecnym zalewie informacji trudno się połapać. Nie zmienia to faktu, że:

To Twoja wina – to założenie numer dwa. Jakiś debil kiedyś powiedział, że ignorancja jest zbawieniem. Owszem – dla kogoś, kto chce być ofiarą może i jest. Dla mnie ignorancja jest zagrożeniem życia. Dosłownie. Wiele osób i wiele biznesów dzień i noc pracuje nad tym, żeby coś Ci sprzedać. Tak już ten świat funkcjonuje. Jeśli nie bierzesz odpowiedzialności za siebie i swoje wybory, jeśli się nie wzmacniasz – dostajesz to na co zasługujesz.

Tak więc wiemy już, że nadwaga to Twoja wina oraz, że jest produktem Twojej słabości. Co stanowi poważny problem, dlatego, że:

skuteczne odchudzanie motywacja skuteczne odchudzanie motywacja

Odchudzanie to wojna. Bez jaj. Mówię całkiem serio. To jest dosłownie wojna. Chodzi bezpośrednio o Twoje życie. To nie są wczasy. Przy czym jest to wojna, którą musisz toczyć na paru frontach:

 • wojna wewnętrzna – ze słabościami + ignorancją
 • wojna zewnętrzna – z siłami Natury + innymi ludźmi

Tak więc to wojna i na tej wojnie karty ułożone są przeciwko Tobie. Co warto wiedzieć. Ja nie wierzę w siłę optymizmu i pozytywnego myślenia. Wierzę w siłę zrozumienia i dyscyplinę przygotowania się. Czy on właśnie napisał po raz drugi to słowo na “d”? Dyscyplina? Chryste…

Dokładnie to napisałem. Pozwól, ze dobiję Cię jeszcze bardziej.

Szacunek do samego siebie jest następstwem dyscypliny – generał Patton

Serio wierzysz w to, że możesz być żałosną, rozlazłą pizdą bez żadnego kręgosłupa i zasługiwać na swój własny szacunek? Że możesz się kochać bezwarunkowo?

Myślisz, że patrzę na swoje własne zdjęcie sprzed 25 kg i myślę: “Ale byłem uroczy misio, jaki pączuś!”? Chyba żartujesz. Patrzę na nie i myślę sobie: “Stary, kurwa, kto to? Co za żenada, jaki upadek. W jakim transie musiałem być, żeby do tego dopuścić.”

Oczywiście, nie tyle chodzi o trans co o słabość. Była – przy całej tej żenadzie – jedna rzecz, którą zawsze robiłem. Dwie w sumie. Jedna to taka, że wiedziałem, że to moja wina. Druga to taka, że zawsze interesowałem się – i to bardzo poważnie – odżywianiem. Co było mocno zabawne – gruby gość, który potrafił przegadać (z argumentami!) ludzi z Instytutu Żywności i Żywienia.

Dobra, wróćmy do Ciebie. Być może jesteś kobietą – miałem nawet ten post napisać z żeńskimi końcówkami, ale wtedy nie przetrawiliby tego faceci (są tacy wrażliwi…). Kolejna marketingowo-sprzedażowa zasada brzmi, żeby w komunikacji z kobietami nie używać metafor wojennych i sportowych. Dowcip polega na tym, że wojna nie jest tutaj żadną metaforą. To jest kluczowa rzecz do zrozumienia.

Jeśli nie zrozumiesz, że to wojna o najwyższą stawkę – życie, zdrowie, szacunek, status, kontrolę nad sobą i poczucie kontroli nad środowiskiem, szczęście (musiałem dodać to durne “szczęście”, może ten artykuł rozejdzie się dzięki temu nieco bardziej – tak do końca się z marketingowego zacięcia nie wykastrowałem 🙂 – dopóki nie zrozumiesz, że wojna to walka, rywalizacja, konflikt, ból i strach – Twoje szanse są mizerne.

Zwycięstwo leży tam gdzie strach i ból.

Wszystko rodzi się z walki. Wojna jest ojcem powszechnym i królem – Heraklit

Nie da się być trochę w ciąży i nie da się prowadzić wojny na pół etatu. Ostatnio ktoś, kto poległ już po paru dniach odchudzania powiedział mi: “Ale to trudne!”. Jakby było łatwe, wszyscy byliby szczupli. Chcesz mi powiedzieć, że nie jesteś w stanie zrobić niczego wykraczającego poza poziom 5-latka?

Ludzie ciągle poszukują zewnętrznie odpowiedzi na pytania typu: jaka dieta jest najlepsza? Co jeść a czego nie? Co odchudza? Czy mam ćwiczyć? Jak i ile? Te pytania są drugorzędne. Nie twierdze, że nieważne – ważne, ale drugorzędne.

Najważniejsze pytania – na tej wojnie, bo to wojna, pamiętasz? – brzmią:

 • Ile emocjonalnego i fizycznego bólu jestem w stanie znieść?
 • Jaką cenę jestem gotów zapłacić?
 • Co mogę zrobić TERAZ, żeby mieć wyniki już JUTRO? (metaforycznie jutro)

To są właściwe pytania. Że nie brzmi to jakoś szczególnie optymistycznie? To właśnie to durne optymistyczne myślenie doprowadza do tego, że 95% ludzi się nie udaje. Że to będą wczasy. Że nie będzie poświęcenia, że nie będzie bólu. Zawsze jest cena. Płacisz za wszystko. Jedyny moment, w którym coś było – dla Ciebie – bez trudu, wkładu i bez rachunku nastąpił już dawno. Nazywał się poród. Twoja matka się nacierpiała, Ty miałeś darmową przepustkę. Od tego momentu płacisz za wszystko – bycie grubym, bycie chudym i wszystko ponad, pod i obok.

Podsumujmy dotychczasowe elementy, zanim przejdziemy do bardziej technicznej części (tak, będzie parę porad).

 • masz nadwagę, bo jesteś słaby
 • i to Twoja wina
 • odchudzanie to wojna
 • więc będzie cierpienie, ból i strach
 • w dodatku niemal wszystko ułożone jest przeciwko Tobie

Musisz usunąć słabość, ignorancję i zrozumieć, że wokół Ciebie toczy się gra – i jak to w grze – inni nie grają z myślą o Twoim interesie. Media powiedzą Ci każde gówno, które przyciągnie i utrzyma Twoją uwagę. Dzięki tej uwadze sprzedają reklamy.

Czas na kilka rzeczy, które sprawdziły się u mnie:

 • kalorie się liczą – sorry Winnetou, tak to wygląda. Co więcej, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego, że
 • występują różnice osobnicze – to np. oznacza, że Ty możesz potrzebować kalorii dużo mniej niż ktoś inny o podobnej budowie i aktywności, albo to, że możesz inaczej reagować np. na te same ilości węglowodanów. Genetycy twierdzą, że każdy z nas jest inny – co wyjaśnia dlaczego coś może działać na mnie a nie działać na Ciebie. Czy to moment na wygodną wymówkę? Nie, to moment na eksperymenty.
 • im wyższa nadwaga tym gorsza tolerancja węglowodanów – to dlatego papugowanie diety po chudej modelce jest o dupę potłuc. Im więcej masz na sobie tłuszczu i im mniej ćwiczysz, tym gorzej znosisz węgle.
 • dbaj o masę mięśniową – utrata mięśni razem lub zamiast tłuszczu to totalny dramat. Jeśli nie ćwiczysz siłowo, nie jesz odpowiedniej ilości białka (i jeśli katujesz się aerobami) to właśnie Ci grozi. Dlaczego masa mięśniowa jest ważna? Bo w ruchu spala więcej kalorii. Podstawowym wskaźnikiem procesu starzenia jest utrata masy mięśniowej. Reszta leci potem jak domino. Im jesteś starszy, tym więcej siłowo masz ćwiczyć!
 • ruch to być człowiekiem – wiesz dlaczego masz dwie nogi a nie poruszasz się jak małpa? Dlatego, że dzięki temu możesz chodzić i biegać spalając o 2/3 kalorii mniej niż małpa. Jesteśmy ewolucyjnie stworzeni do tego, żeby się przemieszczać. Rozumiem, że nie każdy może biegać, ale chodzenie też jest formą aktywności.
 • unikaj kalorii w płynie – łatwiej coś wypić niż zjeść. Chudy aktor, Jared Leto, tyjąc do roli w filmie “Rodział 27” rozpuszczał lody w mikrofali i pił. Dlaczego? Dlatego, że nie byłby w stanie zjeść tyle, ile mógł wchłonąć pijać to samo.
  Zobacz sobie jego zdjęcia w necie. Porażające.
 • orzechy i pestki mają od cholery kalorii – wiem, że wyglądają niewinnie, plus przecież są takie zdrowe, prawda? 300g orzechów zaspokaja kaloryczne zapotrzebowanie większości dorosłych osób.
 • mała ilość posiłków i ograniczona różnorodność – mówiąc inaczej, ciągle jem prawie to samo. Im w równaniu mniej zmiennych, tym łatwiej nad nim zapanować.
 • nie jesteś piecem – tablice kaloryczne tablicami a organizm organizmem.

  Według tablic wygląda to tak:

  • 1g węglowodanów = 4 kcal
  • 1g białka = 4 kcal
  • 1g tłuszczu = 9kcal

  Realnie, w Twoim organizmie wygląda to tak:

  • 1g węglowodanów ok. 4kcal
  • 1g białka ok. 3-3,2 kcal
  • 1g tłuszczu ok. 9kcal (niektórzy twierdzą, że nawet do 11kcal)

  W skrócie – jak widać – białko różni się o 25-30% na naszą korzyść w porównaniu z tablicami. Dlatego u mnie sprawdziły się diety z wysoką ilością białka. Ustawiam je na poziomie 2.5-3g na 1kg beztłuszczowej masy ciała, czyli dla mnie jest to powiedzmy jakieś 130-150g białka dobowo.

Specjalnie nie opisuję tutaj tego, co robię. Ja znalazłem swój model, Twoim zadaniem jest odszukać Twój – pamiętając, że to wojna i nie będzie ani lekko ani łatwo. Plus – to dożywocie. Siły zła dopadną Cię jak tylko opuścisz gardę. Nie myśl więc tylko w kategorii diet – myśl w kategoriach zastąpienia nawyków złych nawykami dobrymi.

[purchase_link id=”2117″ style=”button” color=”white” text=”Chcesz motywację od ręki?”]

PS – o “głodzie” i byciu “głodnym”:

Nie masz pojęcia czym jest głód. Kiedy słyszę, jak ktoś skamle, że jest głodny bo przez dwie godziny nic nie jadł albo śniadanie przesunęło się o godzinę – mam ochotę fizycznie go zmasakrować. Co za bluźnierstwo! W trakcie tych paru lat robiłem, w ramach eksperymentów, głodówki dochodzące do 84 godzin i nawet wtedy nie miałem odwagi powiedzieć, że wiem co to głód. Spójrz w oczy ludziom, którzy z głodu umierają i powiedz im jak wielka krzywda Ci się dzieje. Kim ty kurwa jesteś? Przeżuwaczem, żeby zajmować się non stop jedzeniem, trawieniem i wydalaniem? Widzisz siebie jako krowę? Trochę godności!

Jest w tym – według mnie – coś słabego i niegodnego, ciągle sięgać po coś do jedzenia. Taka żałosna słabość. Bycie “głodnym” to bycie człowiekiem. To dlatego jestem przeciwnikiem koncepcji 4-6 (czy więcej) posiłków dziennie. Ta koncepcja, pompowana od tylu lat, wzięła się ze środowiska kulturystów, którzy w latach 70-90-tych byli jedyną grupą, która miała realne pojęcie o żywieniu. Ale oni mają tak ogromne zapotrzebowanie na kalorie i białko, że rozbicie powiedzmy 6000 kcal i 300g białka na 6 posiłków ma sens.

Większość odchudzających się ma zapotrzebowanie poniżej 2000kcal – rozbijanie tego na 4-6 posiłków jest śmieszne.

Ja jem dwa. Obiad i kolacja. Żadnego podjadania pomiędzy. Około 18 godzin w ciągu doby nie jem niczego.

Amerykański generał Stanley McChrystal, były głównodowodzący wojsk USA i NATO w Afganistanie oraz były Szef Operacji Specjalnych je tylko jeden posiłek dziennie – kolację. Rano biega 10-13km a potem funkcjonuje cały dzień bez jedzenia – aż do nocy. Zaskoczony dziennikarz wspomniał, że większość nie dałaby tak rady: “Bo jesteście słabi” wycedził McChrystal.

Nie podoba Ci się przykład militarny? Budda też jadł raz dziennie.

Powodzenia.

TO CO UKRYTE, W KOŃCU STAŁO SIĘ JAWNE…
Poznaj metody, które dają siłę najlepszym

Ten program da Ci:

 • POCZUCIE MOCY
 • POCZUCIE KONTROLI
 • POCZUCIE SKUTECZNOŚCI

W CAŁOŚCI oparty o sprawdzone w praktyce metody
najlepszych mentalnych trenerów na świecie!

Dowiesz się jak:

 • Określić swoją życiową FILOZOFIĘ
 • Przełożyć tę filozofię na Twoją MISJĘ
 • Rozbić tę misję na działające PROCESY
 • Przełożyć te procesy na Twoje ZWYCIĘSTWA

Najważniejsze korzyści wynikające z PANUJ & POSIADAJ:

 • WIĘCEJ PEWNOŚCI
 • mniej zagubienia
 • WIĘCEJ ZAUFANIA
 • mniej stresowania
 • WIĘCEJ WYGRYWANIA
 • mniej sabotowania

UWAGA – NIE KUPUJ jeśli nie masz zamiaru pracować nad sobą!

PANUJ & POSIADAJ to 121 minut nagrania + PDF z pełną transkrypcją

TO MÓJ NAJWAŻNIEJSZY I NAJSKUTECZNIEJSZY PROGRAM

[purchase_link id=”7407″ text=”Zacznij pobieranie” style=”button” color=”green”]

WYBIERZ PROGRAMY DLA SIEBIE

Pin It on Pinterest

0