O tym jak być skutecznym

Życie polega na byciu skutecznym. A właściwie powinno na tym polegać, bo liczy się jedynie to co uda się osiągnąć.

Na czym zatem polega podstawowa różnica między ludźmi skutecznymi a nieskutecznymi?

Skuteczni ludzie koncentrują się na wyniku swoich działań, czyli na tym co chcą osiągnąć lub na tym, czego chcą uniknąć. To wynik działania jest najważniejszy – nie samo wydarzenie.

Nieskuteczni ludzie skupiają się na analizowaniu i rozumieniu procesu czy struktury. Tak bardzo koncentrują się na „jak”, że tracą z oczu cel („co?”).

Jeśli przeanalizuje się sposób myślenia osób skutecznych, ich świat jest czarno-biały. Albo udaje się osiągnąć to co się założyło (zwycięzca) albo się nie udaje (nieudacznik). Nie można być tylko trochę w ciąży. Nie zastanawiają się nad modelami teoretycznymi – co jest prawdą a co kłamstwem, co jest wartością a co nią nie jest. Sprawy są proste. Albo jesteś zwycięzcą, albo frajerem.

Dodatkowy ciekawy element jest taki, że ludzi ci mają na ogól tylko 1 powód dla którego coś robią. Więcej powodów = racjonalizowanie = nadmierne analizowanie = zmniejszanie siły rażenia.

Jesteś w pomieszczeniu które płonie. Ile powodów potrzebujesz, by zacząć z niego uciekać?

Jesteś świadkiem wypadku lub przestępstwa. Ile powodów potrzebujesz by udzielić pomocy lub ją wezwać?

To, że nie szukasz dodatkowych powodów oznacza również, że u skutecznych osób luka między podjęciem decyzji o działaniu a samym działaniem jest bardzo krótka. Totalne przeciwieństwo osób nieskutecznych, gdzie od „decyzji” do działania mija długi czas. Lub działanie nie zostaje podjęte.

W skrócie:

  1. czarno-biały świat, gdzie albo wygrywasz albo jesteś frajerem
  2. stąd koncentracja na wyniku gry
  3. stąd 1 dobry powód zamiast wielu powodów (wygrać!)
  4. stąd brak luki między decyzją a działaniem (wygrać jak najszybciej!)

Dodaj komentarz

Regulamin | Polityka Prywatności


Copyrights 2024 © Rafał Mazur; Powered by Azantic