Podstawową przyczyną życiowych porażek jest błędna ocena własnych mocnych i słabych stron.

Pamiętam, jak czytając biografię mojego ulubionego biznesmena, Berniego Ecclestone’a przeczytałem coś takiego:

Największa szansa tkwi w znalezieniu graczy, którzy mają pecha. Lubię grać przeciwko pechowcom – Bernie Ecclestone

Po pierwsze zwróć uwagę, że dla niego to gra. O grze już pisałem we wcześniejszych postach. Zazwyczaj w grze masz ściśle określony cel i grasz, żeby go osiągnąć. Zobaczmy teraz jak to zrobić.

Tak więc Bernie mówi nam, że nasza największa szansa to grać przeciwko nieudacznikom. Zobaczmy teraz co mówi nam inny przedstawiciel klubu miliarderów, kolejny z moich ulubieńców, Wielce Szanowny Pan Charlie Munger. A mówi nam o tym, żeby zwrócić uwagę na to, czego w życiu jesteś ciekawy. Twoja ciekawość wskaże Ci Twoje przeznaczenie. Nie to czego chcą od Ciebie inni. Nie to co Ty być może myślisz, że chcesz. Nad czym lubisz spędzać wolny czas? O czym lubisz gadać w sobotni wieczór przy piwie ze znajomymi?

Dobra, więc mamy coś na co wskazała Twoja ciekawość. Znasz już kierunek. Teraz czas na zdobywanie umiejętności. Czyli kompetencji. Ale najważniejsze jest to, że umiejętności są względne. I teraz dochodzimy do momentu, w którym Charlie i Bernie się spotykają: masz działać w miejscu przepełnionym idiotami (których, jak mówi Charlie, na szczęście mamy w nieograniczonych ilościach).

Mówiąc inaczej – wybierasz coś do czego wykazujesz naturalną ciekawość, zdobywasz umiejętności (nigdy nie przestając się poprawiać) i szukasz łatwych zwycięstw (nawet jeśli są małe) w miejscach, w których masz realną szansę wygrać. Czyli NIE idziesz tam, gdzie ludzie są mądrzejsi od Ciebie, bardziej bezwzględni od Ciebie i na dodatek mają dużo więcej zasobów niż Ty.

Niektórzy neurobiolodzy mówią nam, że małe zwycięstwa fizycznie zmieniają nasz mózg tworząc nowe receptory dopaminowe. A to sprawia, że chcesz więcej grać, więcej wygrywać i więcej rywalizować.

I jak w swojej autobiografii wspomina Czcigodny Arnold Schwarzenegger: w życiu jak na siłowni, wszystko sprowadza się do powtórzeń i serii.

Tylko dobieraj sobie bitwy.

Wszystko czego chce od życia to wiedzieć gdzie umrę, abym nigdy tam nie poszedł – Charlie Munger

Zapomnij o gierkach ego. My, Polacy, szczególnie uwielbiamy rzucać się z motyką na słońce, dostać po dupie w nierównej walce i latami rozpamiętywać porażki dające nam poczucie moralnej wyższości. Nie idź tam, gdzie Cię zabiją. Nie możesz ciągle przegrywać i liczyć na to, że podniesiesz się z entuzjazmem za każdym razem. Skoro zwycięstwa zmieniają mózg, podobnie musi być z porażkami. Zarówno wygrywanie jak i przegrywanie zmienia.

Inny z Wielkich, Jedyny W Swoim Rodzaju Dan Kennedy mówi nam, że podstawą wszelkich osiągnięć jest poczucie wyższości. Zapewne właśnie to ma na myśli: masz poczucie wyższości ponieważ masz wyjątkowe umiejętności i widzisz więcej z szerszej perspektywy idąc tam, gdzie Twoje mocne strony pozwalają wygrywać bitwy z idiotami-nieudacznikami danej branży.

Twoją jedyną szansą jest granie do Twoich mocnych stron. Jak napomina nas Ten Któremu Należy Bić Pokłony Peter Drucker:

Skutecznie działać można wyłącznie w oparciu o swoje mocne strony. Nie da się skutecznie działać w oparciu o strony słabe albo o to czego w ogóle nie jesteś w stanie zrobić – Peter Drucker

Jest jednak różnica między słabą stroną a ignorancją czy złymi nawykami. Ignorancję można (i trzeba) usunąć a złe nawyki naprawić. O czym za chwilę.

Tak więc skrócona formuła tego, jak grać, żeby wygrać, brzmi tak:

 • Skoncentruj się na swoich mocnych stronach i ciągle je wzmacniaj
 • Usuwaj swoją ignorancję i złe nawyki
 • Dobieraj bitwy pod siebie

A oto bardziej zgrabne podsumowanie w wykonaniu Tego Który Czyta 1 Książkę Dziennie I Umie To Wykorzystać Tai Lopez’a:

Obiecaj sobie postrzegać własne mocne strony jak rzeźbę, którą ciągle udoskonalasz.  Pomimo tego, że musisz specjalizować się w tym, co jest Twoją mocną stroną, musisz posiadać podstawowe umiejętności w szerokim zakresie. To co jest prawdziwą słabością (a nie ignorancją czy złym nawykiem) pozostaw w spokoju. Dużo lepiej poświęcić ten czas na dalsze wzmacnianie tego co już i tak mocne.

Najlepsze co możesz zrobić to wzmocnić silne strony na tyle, że przesłonią światu Twoje małe wady, słabości i niedoskonałości.

Powodem, dla którego większość ludzi nigdy nie osiąga wielkości jest to, że nie znamy naszych silnych stron. Czytaj oczywiste znaki z przeszłości. Co Ci się udawało a na czym się wykładałeś? Bądź brutalnie szczery.

I nie staraj się wszystkiego w sobie zmieniać. To zbyt trudne. Pozbywaj się złych nawyków i szlifuj swoje naturalne zalety (mocne strony). Ale nigdy nie próbuj przemienić słabości w siłę – Tai Lopez

TO CO UKRYTE, W KOŃCU STAŁO SIĘ JAWNE…
Poznaj metody, które dają siłę najlepszym

Ten program da Ci:

 • POCZUCIE MOCY
 • POCZUCIE KONTROLI
 • POCZUCIE SKUTECZNOŚCI

W CAŁOŚCI oparty o sprawdzone w praktyce metody
najlepszych mentalnych trenerów na świecie!

Dowiesz się jak:

 • Określić swoją życiową FILOZOFIĘ
 • Przełożyć tę filozofię na Twoją MISJĘ
 • Rozbić tę misję na działające PROCESY
 • Przełożyć te procesy na Twoje ZWYCIĘSTWA

Najważniejsze korzyści wynikające z PANUJ & POSIADAJ:

 • WIĘCEJ PEWNOŚCI
 • mniej zagubienia
 • WIĘCEJ ZAUFANIA
 • mniej stresowania
 • WIĘCEJ WYGRYWANIA
 • mniej sabotowania

UWAGA – NIE KUPUJ jeśli nie masz zamiaru pracować nad sobą!

PANUJ & POSIADAJ to 121 minut nagrania + PDF z pełną transkrypcją

TO MÓJ NAJWAŻNIEJSZY I NAJSKUTECZNIEJSZY PROGRAM

[purchase_link id=”7407″ text=”Zacznij pobieranie” style=”button” color=”green”]

WYBIERZ PROGRAMY DLA SIEBIE

Pin It on Pinterest

0