Cały czas czynimy założenia (NLP uczy, że komunikacja odbywa się na zasadzie 3 uproszczeń – usunięcia, zniekształcenia i generalizacji).

„Przesądy mają ogromną siłę tylko wtedy gdy nie są przesądami. Przesądy mają moc tylko wtedy, gdy stają się ‘prawdą’.” Werner Erhard.

To samo dotyczy założeń. Nabierają mocy z chwilą stania się „faktem”. Dla większości ludzi linia pomiędzy „faktami” a założeniami jest cienka i niewidoczna.

Zobaczmy teraz 12-stkę irracjonalnych parszywych założeń. Jest bardzo duża szansa na to, że jesteś bezpośrednio winien tego, że stały się one Twoją “prawdą” i “rzeczywistością”.

Irracjonalne parszywe założenie #1 – że niezbędnym i koniecznym jest fakt, że jako dorosły człowiek musisz być lubiany i akceptowany przez każdego liczącego się członka Twojego otoczenia.

Irracjonalne parszywe założenie #2 – że musisz zawsze wiedzieć wszystko, umieć wszystko i osiągać wszystko – bo inaczej jesteś nic nie wart.

Irracjonalne parszywe założenie #3 – że inni ludzie są źli, niegodni i nikczemni, dlatego też powinieneś poczynić na nich sroga pomstę w zapalczywym gniewie.

Irracjonalne parszywe założenie #4 – że straszną tragedią i katastrofą jest fakt, iż sprawy nie układają się po Twojej myśli.

Irracjonalne parszywe założenie #5 – że brak Twojego szczęścia wywołują czynniki zewnętrzne i że nie masz, lub prawie nie masz, kontroli nad swoimi smutkami i niepokojami.

Irracjonalne parszywe założenie #6 – że jeśli coś wydaje się niebezpieczne lub groźne, musisz się tym koszmarnie przejmować i unikać za wszelką cenę możliwości pojawienia się tego w Twoim życiu.

Irracjonalne parszywe założenie #7 – że łatwiej jest unikać niż stawić czoła pewnym życiowym trudnościom oraz odpowiedzialności.

Irracjonalne parszywe założenie #8 – że musisz zależeć od innych i że potrzebujesz kogoś silniejszego, by móc na nim polegać.

Irracjonalne parszywe założenie #9 – że Twoja przeszłość musi determinować Twoje  przyszłe zachowania i że skoro coś kiedyś miało na Ciebie silny wpływ, oznacza to, że siła tego wpływu nie zmaleje w przyszłości.

Irracjonalne parszywe założenie #10 – że koniecznie musisz przejmować się problemami oraz wydarzeniami z życia innych ludzi.

Irracjonalne parszywe założenie #11 – że jest niezmienne, stałe, właściwe, precyzyjne i idealne rozwiązanie dla ludzkich problemów i że totalną katastrofą będzie tego rozwiązania nie odszukać.

Irracjonalne parszywe założenie #12 – że możesz innym (oraz sobie) wystawiać ocenę jako człowiekowi i że ich (oraz Twoja) wartość ściśle zależy od tego, jak postępują.

Poniższa lista pochodzi z książki “Guide To Rational Living”.

Rafał mazuR

WYBIERZ PROGRAMY DLA SIEBIE

Pin It on Pinterest

0