Zdarzało Ci się widzieć kogoś, komu robienie skomplikowanych rzeczy przychodzi z dziecinną łatwością? Kogoś, kto przejawia naturalny talent, kto sprawia, że to co robi wydaje się być najłatwiejszą rzeczą na świecie, mimo iż wiesz, ze nią nie jest…?

Zanim wyciągniesz wnioski o “naturalnym talencie” czy “wrodzonym geniuszu” poznaj znaczenie słowa ‘sprezzatura’ (czytaj – spreccatura)

Sprezzatura to słowo włoskie – oznacza w wolnym tłumaczeniu wyuczoną nonszalancje. To jedno z tych słów, które po polsku trzeba zastąpić całym zdaniem – chodzi dokładniej o ukrywanie celowych wysiłków by dość skomplikowane i trudne zadania jawiły się nonszalancko lekkie i łatwe.

Kojarzysz włoskie pizzerie i facetów podrzucających ciasto? Kucharzy mówiących do kamery i siekających wielkim nożem cebulę bez obcinania sobie palców? A James Bond jedną ręką ratujący świat a druga uwodzący kolejną piękną kobietę?

Sprezzatura wiąże pośrednio się z tak zwaną zasadą 10 tysięcy godzin. Potrzebujesz mniej więcej 10 000 godzin porządnego treningu by osiągnąć poziom mistrzowski w niemal dowolnej dyscyplinie. Czyli około 3 godziny dziennie przez mniej więcej 10 lat. Jest to tak zwany “przepis na geniusza”. Więcej o tej zasadzie znajdziesz w książce Gladwella “Outliers” przetłumaczonej na polski jako “Poza schematem”.

Teraz – wydawać by się mogło, ze ukrywanie swoich wysiłków jest rodzajem zakłamania i manipulacji. No cóż, być może jest. Nie w tym rzecz. Wydaje mi się jednak, że celem sprezzatura nie jest ukrywanie a podkreślanie lekkości i naturalności. Nie osiągniesz wrażenia nonszalanckiej lekkości bez ukrywania potu i łez…

Poznanie tego pojęcia oraz reguły 10 tysięcy godzin całkowicie zmienia zasady gry. Oznacza to bowiem, że teraz to Ty możesz rozpocząć pracę na tym, by jawić się jako “naturalny talent” oraz “wrodzony geniusz”. Przenosisz to co było poza Twoją kontrolą (“geny”) na pole pracy, nad którym masz kontrolę. Możesz dokonać wyboru…

Jak zapewne (nie) wiesz, oceniamy, szufladkujemy czy ustalamy stereotypy na temat ludzi i zdarzeń w niezwykle szybkim tempie. Percepcja jest rzeczywistością. Percepcja jest również bardzo wybiorcza i bardzo łatwo wprowadzić ją w błąd. Możesz wykorzystać to na swoją korzyść.

Jeśli więc kiedykolwiek Twoim pragnieniem było być jednym “z tych”, którym wszystko przychodzi lekko, łatwo i przyjemnie – Twoja droga została właśnie otwarta. Wystarczy systematyczna dyskretna praca nad sobą. I niech nie przeraża Cię liczba 10 tysięcy godzin – nie potrzebujesz poziomu mistrzowskiego, by widać było wyniki.

To prawda, jesteś kim jesteś, ale stajesz się tym, co praktykujesz.

Rafał mazuR

WYBIERZ PROGRAMY DLA SIEBIE

Pin It on Pinterest

0