Torowanie

Wpis opublikowany 28 listopada, 2011

„Cokolwiek teoretyk wymyśli, praktyk udowodni”

Kupujesz nowy czerwony samochód. Nagle okazuje się, że pełno takich jeździ po ulicy.
Rozbijasz swój nowy czerwony samochód. Nagle okazuje się, że po ulicach jeździ również pełno poobijanych samochodów.
Ludzie mają psy tej samej rasy, co twój szczeniak. Podobne fryzury…

Złośliwość świata? Nie, to torowanie (priming).

Kiedy   zainteresujesz się czymś bardziej, Twój mózg przestaje odfiltrowywać to z otaczającego świata. Ponieważ nasza świadoma percepcja jest mocno ograniczona, mózg filtruje to, co do Twojej świadomości dociera. Teraz filtr zmienia charakterystykę i obiekt zainteresowania rzuca się wyraźnie w oczy. Zostaje ze środowiska wydzielony. Twoja percepcja się zmienia. A ponieważ percepcja jest rzeczywistością, do pewnego stopnia zmienia się Twój świat…

Twój wewnętrzny teoretyk zmienił założenia, czyli mapę. Praktyk udowodni, że mapa zgadza się z tym co na zewnątrz…

Co najważniejsze, torowanie może być świadomą techniką programowania umysłu. Możesz poświęcić kilka chwil na to, by świadomie zdecydować, jakie sygnały do siebie dopuścisz. Twój umysł powiadomi Cię, kiedy sygnały te się pojawią.

To właśnie torowanie wyjaśnia wiele przyczyn „farta”. Ktoś podejmuje jakąś decyzję i zaczyna pracować w jej kierunku. Filtr zmienia się. Nagle okazuje się, że „nieoczekiwanie” pojawiła się „okazja”. Co za szczęście – i jaki korzystny zbieg okoliczności! Prawda?

Rafał Mazur

 • Komentarze

 • Zbygniew

  27 września, 2018 o 8:49 pm Odpowiedz

  Pierwszy raz trafiłem na bloga, którego chcę przeczytać od deski do deski 😀 w celu edukacji i rozwoju. Powiedz mi, które z Twoich płatnych szkolen/materiałów będą najlepsze dla gościa, który ma chęć uzyskać od świata coś więcej, ale zamiast skupić się na jednym projekcie, to rozgrzebuje ich X, a później za żadnym nie nadąża? 😉 ja wiem, że pomożesz mi jakoś się ogarnąć.

  • Rafał Mazur

   28 września, 2018 o 12:07 pm Odpowiedz

   Dzięki Zbyszek!

   • Wojciech

    30 listopada, 2020 o 2:28 pm Odpowiedz

    Panie Rafale pragnę podziękować za pracę jaką włożył Pan w stworzenie tego bloga. Żałuję, że nie znalazłem niczego tak przemawiającego dekadę wcześniej. Dzięki Panu zacząłem zmieniać siebie i swoje życie. Niesamowita wiedza, specyficzne poczucie humoru, dosadny język to trafia do mnie. Słucham, czytam Pana praktycznie codziennie, a co najważniejsze wprowadzam zmiany z nauk płynących z Pańskiej pracy.
    Dziękuję.

    • Rafał Mazur

     3 grudnia, 2020 o 7:20 pm Odpowiedz

     Bardzo dziękuję!

 • Oskar

  1 maja, 2022 o 9:14 pm Odpowiedz

  W moim przypadku również to pierwszy blog który przerabiam „od deski do deski” tu nie ma w czym wybierać, to trzeba czytać po dwa razy! 🙂 przyswajać i wdrażać..

  i z tym wdrażaniem są u mnie problemy, mam nadzieję że któryś z wpisów mi to usprawni.
  Przeczytać i zrozumieć to jedno, kolejne to WCIELIĆ wiedzę w życie.

Dodaj komentarz

Regulamin | Polityka Prywatności

Copyrights 2022 © Rafał Mazur; Powered by Azantic