Zmiana (struktura bez bzdur)
Założenia i fakty:
1) Percepcja jest rzeczywistością – nie znamy rzeczywistości, wiemy tylko to co wiemy i znamy tylko to co znamy
„Nie widzimy rzeczy takimi jakimi są, tylko takimi jakimi sami jesteśmy” Ananis Nin
2) Zachowanie ma na celu kontrolowanie percepcji – działanie jest naszym sposobem na utrzymanie naszej percepcji świata w ramach dopuszczalnych przez nas granic (kiedy jest nam za zimno zakładamy sweter; nie zakładamy swetra kiedy nie jest nam za zimno)
3) Nasze działania odbywają się zawsze w kontekście. Kontekstem tym jest otaczające nas środowisko. Środowisko (kontekst) narzuca jakie działania są możliwe
4) Punkt odniesienia mówi nam kiedy sytuacja jest pod kontrolą a kiedy jest poza nią (na ulicy jest zimniej niż w domu więc zakładam sweter)
Wniosek:
Jeśli chcesz zmienić swoje zachowanie musisz zmienić albo punkt odniesienia (stworzyć nową percepcję) albo zmienić środowisko (kontekst).
Tak więc, najpewniejszą metodą zmiany jest zmiana zarówno percepcji jak i środowiska.
Im silniej ktoś/coś naruszy Twój poziom odniesienia tym silniejsze wyniknie z tego działanie. To dlatego dramatyczne przeżycia (np. śmierć bliskich czy choroba) powodują często duże zmiany.
Możemy poczynić w miarę spokojnie jedno uogólnienie: ludzie są leniwi. To nie jest wada. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie i wiąże się z zasadą zachowania energii. Ewolucyjne programowanie mówi nam: nie zużywaj energii póki nie musisz (tak, teraz masz wymówkę). A ponieważ Twoja percepcja i Twoje środowisko mówi Ci, że nie musisz… To jest właśnie powód, dla którego ludzie nieraz całe życie siedzą w tym samym bagnie.
Jeśli chcesz skutecznie zmienić swoje zachowanie – nigdy nie zmieniaj go bezpośrednio.
To struktura Twojego środowiska ma największy wpływ na Twoje zachowanie. Tak więc zmiany wprowadzaj poprzez zmianę struktury, która na dane środowisko wpływa i która je utrzymuje.
Zmień strukturę a zmiana nastąpi automatycznie. Zadbaj również o zmianę sposobu postrzegania – nie tylko starego i nowego zachowania – ale i samej zmiany. Ponieważ percepcja jest rzeczywistością wyłącznie od Ciebie zależy czy uznasz, że jesteś osobą, która zmienia się łatwo czy trudno. W obu przypadkach masz rację.
Rafał Mazur
-
4 grudnia, 2015 o 19:21
Postanowiłem, że będę czytać tego bloga od początku, tym razem zatrzymując się dłużej przy danych artykułach, aby zrozumieć dogłębnie ich naukę.
Dziś miałem znów problem ze wstaniem z łóżka. Co robi 1 godzina więcej lub mniej leżenia? Wtedy nagle dotarło do mnie, że moja percepcja pozwala mi lub nie pozwala mi spać dłużej – jeżeli w obu przypadkach mam rację, przestaje mieć znaczenie wahanie się. Wstałem natychmiast.Czym jest struktura ?
Podczas nauki języków C++ i C# dostarło do mnie, że o wiele lepszym sposobem na zrozumienie „czym coś jest” jest po prostu pokazanie tego – zamiast opisywania tego. Jeżeli powiem, że indeksowanie tablicy o wielkości 3 pozycji typu całkowitoliczbowego rozpoczyna się od zera, to czy jest to w 100% jasne? A jeżeli napiszę:
int array[3]; // deklaracja tablicy
array[0]; // element pierwszy tablicy
array[1]; // drugi
array[2]; // trzeciTo czy taki zapis nie mówi od razu o co chodzi? Tablica jest 3-elementowa, ale występują tylko indeksy od 0 do 2 – czyli w sumie 3.
Uwierz mi, wielu programistów ma na początku spory problem z asymilacją takiego prostego problemu.Chętnie widziałbym na twoim blogu podobne wyjaśnienia, bo już dosyć długo siedzę w wschodnich naukach (nie tylko zen).
-
6 grudnia, 2015 o 00:13
Coraz mniej tu wschodnich nauk ostatnimi czasy.
I dzięki za komentarz i Twój czas kvsanagi -
19 lipca, 2018 o 00:38
Rafał, czuję, że ten wpis jest mega ważny, ale nie do końca go rozumiem. Brakuje mi kilku przykładów.
-
19 lipca, 2018 o 18:40
OK. Czego konkretniej nie rozumiesz? Co wyjaśnić?
-
26 listopada, 2019 o 10:14
Dziękuję Rafał
-
31 stycznia, 2020 o 17:38
Ok czyli aby zmienić swoje swoje nawyki żywieniowe potrzebuję zmienić środowisko w,którym się otaczam.Co w momencie jeśli nie mogę aktualnie tego zmienić?
-
6 marca, 2020 o 17:54
Zmienić nawyki żywieniowe pomimo.
-
17 lipca, 2020 o 14:02
Zmiana środowiska to nie tylko zmiana miejsca.
Zrób porządek w szafkach w kuchni i lodówce, wyrzuć słodycze i wysoko przetworzone pokarmy.
Zrób plan żywieniowy.
To już zmiana środowiska.
-
25 sierpnia, 2020 o 18:49
Świetny przykład!
Dodaj komentarz