Założenia i fakty:

1) Percepcja jest rzeczywistością – nie znamy rzeczywistości, wiemy tylko to co wiemy i znamy tylko to co znamy

“Nie widzimy rzeczy takimi jakimi są, tylko takimi jakimi sami jesteśmy” Ananis Nin

2) Zachowanie ma na celu kontrolowanie percepcji – działanie jest naszym sposobem na utrzymanie naszej percepcji świata w ramach dopuszczalnych przez nas granic (kiedy jest nam za zimno zakładamy sweter; nie zakładamy swetra kiedy nie jest nam za zimno)

3) Nasze działania odbywają się zawsze w kontekście. Kontekstem tym jest otaczające nas środowisko. Środowisko (kontekst) narzuca jakie działania są możliwe

4) Punkt odniesienia mówi nam kiedy sytuacja jest pod kontrolą a kiedy jest poza nią (na ulicy jest zimniej niż w domu więc zakładam sweter)

Wniosek:

Jeśli chcesz zmienić swoje zachowanie musisz zmienić albo punkt odniesienia (stworzyć nową percepcję) albo zmienić środowisko (kontekst).

Tak więc, najpewniejszą metodą zmiany jest zmiana zarówno percepcji jak i środowiska.

Im silniej ktoś/coś naruszy Twój poziom odniesienia tym silniejsze wyniknie z tego działanie. To dlatego dramatyczne przeżycia (np. śmierć bliskich czy choroba) powodują często duże zmiany.

Możemy poczynić w miarę spokojnie jedno uogólnienie: ludzie są leniwi. To nie jest wada. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie i wiąże się z zasadą zachowania energii. Ewolucyjne programowanie mówi nam: nie zużywaj energii póki nie musisz (tak, teraz masz wymówkę). A ponieważ Twoja percepcja i Twoje środowisko mówi Ci, że nie musisz… To jest właśnie powód, dla którego ludzie nieraz całe życie siedzą w tym samym bagnie.

Jeśli chcesz skutecznie zmienić swoje zachowanie – nigdy nie zmieniaj go bezpośrednio.

To struktura Twojego środowiska ma największy wpływ na Twoje zachowanie. Tak więc zmiany wprowadzaj poprzez zmianę struktury, która na dane środowisko wpływa i która je utrzymuje.

Zmień strukturę a zmiana nastąpi automatycznie. Zadbaj również o zmianę sposobu postrzegania – nie tylko starego i nowego zachowania – ale i samej zmiany. Ponieważ percepcja jest rzeczywistością wyłącznie od Ciebie zależy czy uznasz, że jesteś osobą, która zmienia się łatwo czy trudno. W obu przypadkach masz rację.

Rafał Mazur

WYBIERZ PROGRAMY DLA SIEBIE

Pin It on Pinterest

0