Dwie rzeczy przyczyniają się do niepowodzenia i cierpienia ludzi – gówniane przekonania (oczywiście inni mają gówniane przekonania, Ty po prostu wiesz jak wygląda świat i masz monopol na prawdy objawione) oraz brak percepcji / poczucia kontroli. Napisałem percepcja / poczucie, bo jedno odnosi się do kanału wzrokowego drugie kinestetycznego (odczuwania) – i któryś z nich u Ciebie przeważa. Nie wiem który.

Zarówno przekonania jak i poczucie kontroli (lub jego braku) są oczywiście iluzją, wynikiem sugestii, a skoro to iluzja, dlaczego nie stworzyć takiej, która będzie wygodna? W końcu i tak nie mamy możliwości zobaczenia rzeczywistości taką, jaką jest naprawdę (o ile w ogóle ona jest jakaś naprawdę).

Pytanie (właściwie to ćwiczenie) brzmi:

Jak byś się czuł i zachowywał mając pełną i absolutną pewność, że w pełni kontrolujesz każda sytuację i interakcję i wszystko kończy się dokładnie tak, jak chcesz?

Jak byś się wtedy zachowywał, jak byś się czuł, co byś czuł, jakie rozmowy ze sobą i innymi byś prowadził, jakie tworzyłbyś sobie obrazy – i jaką wizję roztaczał przed rozmówcami?

Jak byś wtedy oddychał, z jaką szybkością się poruszał, z jaką częstotliwością mrugał oczami, jakim tonem głosu mówił i jakich słów używał?

Czyli – co byś robił (wewnętrznie i zewnętrznie) mając absolutną pewność / przekonanie że nie może się nie udać?

Mówisz, że niemożliwe, żeby nie mogło się nie udać?

Zależy jak na to spojrzeć i jakie masz przekonania. Jeśli wyjdziesz z założenia, że nie można mieć niczego na własność, że wszystko (z nami włącznie) jest czasowe, przemija, jest pożyczone i “na kredyt” – jeśli wyjdziesz z tego założenia, to niczego nie możesz stracić. Bo żeby móc coś stracić, najpierw trzeba móc to mieć…

Czyli – możesz coś osiągnąć, ale nie możesz tego mieć. Ma sens?

Tak więc, świadomość tego, że niczego nie można mieć na zawsze ani na własność może leczyć ze strachu / lęku przed porażką – i, paradoksalnie – zachęcić do sięgania po to wszystko, co Cię kręci. I do pozbycia się obciążającego, negatywnego bagażu po drodze.

Jako gatunek najbardziej obawiamy się straty. Tego, że nie będziemy w stanie utrzymać status quo. Że będzie “gorzej”. Kiedy ktoś składa mi przy jakiejś okazji życzenia pt.: “Oby nie było gorzej” to mam ochotę złapać go za ten durny łeb i zmasakrować o jakąś twardą powierzchnię (oczywiście nie robię tego, idąc w stronę optymalizacji procesu używam ostrego narzędzia). “Oby nie było gorzej” jest wynikiem fikcji posiadania i strachu przed stratą.

To jakby powiedzieć – posiadam młodość, zdrowie, posiadam stały poziom formy fizycznej, stałą ilość pieniędzy. Wystarczy, że przestaniesz ćwiczyć lub zmienisz coś w treningu lub odżywianiu i poziom formy zmieni się automatycznie. Formy (w tym konkretnym przypadku) nie można posiadać – można nad nią jedynie ciągle pracować (dlatego, że nie można jej posiadać).

Jakiś czas temu opisałem zasadę “Act as if” (zachowuj się jakbyś już…) oraz model Arnolda (act as if i model Arnolda) – powyższe ćwiczenie (którego większość i tak nie zrobi) jest właśnie po to, żeby zachowywać się tak, jakbyś już miał wszystko pod kontrolą.

I aby, podobnie jak robi to Arnold po tym jak już zobaczy / poczuje i usłyszy swoją przyszłość, wejść w stan relaksacji. W końcu czym się stresować, skoro kontrolujesz każda sytuację i interakcję i wszystko kończy się dokładnie tak, jak chcesz? A dodatkowo i tak nie może się nie udać.

Stan skoncentrowanej, nakierowanej relaksacji jest podstawą wszystkich osiągnięć. Percepcja kontroli daje Ci relaks, relaks wzmacnia percepcję kontroli. A że niczego tak naprawdę nie masz to niczego nie możesz stracić.

Jak śpiewa Dylan a za nim The Rolling Stones w “Like A Rolling Stone”:

When you ain’t got nothin’
you ain’t got nothin’ to lose

O jakiej przegranej, o jakiej stracie możemy mówić, skoro i tak nikt nie wyjdzie stąd żywy?

TO CO UKRYTE, W KOŃCU STAŁO SIĘ JAWNE…
Poznaj metody, które dają siłę najlepszym

Ten program da Ci:

 • POCZUCIE MOCY
 • POCZUCIE KONTROLI
 • POCZUCIE SKUTECZNOŚCI

W CAŁOŚCI oparty o sprawdzone w praktyce metody
najlepszych mentalnych trenerów na świecie!

Dowiesz się jak:

 • Określić swoją życiową FILOZOFIĘ
 • Przełożyć tę filozofię na Twoją MISJĘ
 • Rozbić tę misję na działające PROCESY
 • Przełożyć te procesy na Twoje ZWYCIĘSTWA

Najważniejsze korzyści wynikające z PANUJ & POSIADAJ:

 • WIĘCEJ PEWNOŚCI
 • mniej zagubienia
 • WIĘCEJ ZAUFANIA
 • mniej stresowania
 • WIĘCEJ WYGRYWANIA
 • mniej sabotowania

UWAGA – NIE KUPUJ jeśli nie masz zamiaru pracować nad sobą!

PANUJ & POSIADAJ to 121 minut nagrania + PDF z pełną transkrypcją

TO MÓJ NAJWAŻNIEJSZY I NAJSKUTECZNIEJSZY PROGRAM

[purchase_link id=”7407″ text=”Zacznij pobieranie” style=”button” color=”green”]

WYBIERZ PROGRAMY DLA SIEBIE

Pin It on Pinterest

0